Trojná monáda

Z PainartWiki
Verze z 2. 8. 2015, 08:45; Admin (diskuse | příspěvky)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání
Trojná monáda

Tento symbol byl vyvinut v polovině devadesátých let minulého století jako nenápadný způsob, jak vyjádřit zasvěcenému okolí svou sounáležitost se světem BDSM a komunitou příznivců nestandartních sexuálních praktik. Jedná se o nenápadný design, který může neznalému pozorovateli připadat jako bezvýznamný doplněk, ale při setkání dvou neznámých milovníků BDSM může trojná monáda prolomit ledy, někdy stačí letmý pohled a kývnutí hlavou, v jiných situacích se mohou neznámí lidé dát i do hovoru- díky trojné monádě je o první společné téma hovoru postaráno.

Význam

Na význam trojné monády se lze dívat ze tří stran. Vyjadřuje například tři základní směry BDSM:

BD- Bondáž a disciplína

DS- Dominance a submisivita

SM- Sadismus a masochismus.


Dále vyjadřuje tři základní pravidla SSC:

  • Safe- bezpečně
  • Sane- s rozumem a čistou myslí
  • Consensual- po vzájemné dohodě.

A třetím významem může být rozdělení příznivců BDSM do tří základních skupin:

Podobnost se symbolem Jin a Jang není zcela náhodná- i v trojné monádě mají tři kapky symbolizovat navzájem se přitahující protiklady, rovnováhu v BDSM vztahu i navzájem se prolínající hranice.

Způsoby ztvárnění

Není potřeba vypsat zde všechny způsoby, jakým lze monádu vystavit na pohled okolí, jedná se totiž o ty nejbanálnější způsoby- přívěšek na krku, prsten, tričko s potiskem nebo náramek, představivosti se meze nekladou. Ovšem za zmínku stojí tři trvalé varianty zpodobnění monády, a to doslova přímo na tělo:

  • tetování- mnoho fanoušků BDSM má i velmi blízko k tělesným modifikacím a tetování je pro ně běžnou součástí života, proto není neobvyklé, že pokud je pro někoho BDSM spíše životní stylem, než ložnicovou kratochvílí, tak si nechá monádu vytetovat. Tady je potřeba mít na paměti jeden podstatný detail- je vhodné vybírat pečlivě tatéra, který se specializuje na zpracování geometrických obrazců. Monáda je geometricky přesná a při nešťastném výběru tatéra může dojít k tomu, že majitel tetování bude nosit na těle něco, co má do rovnováhy BDSM symbolu hodně daleko.
  • skarifikace- tato modifikace není vhodná úplně pro každého, obvykle se pro ni rozhodují lidé s pozitivním vztahem k bolesti. Jedná se o proces, při které je motiv do kůže vyřezán skalpelem a výsledným efektem je jeho vyjádření jizvou. Každý člověk se jinak hojí a pokud už nějakou skarifikaci nemá, lze jen velmi obtížně přesně říci, jak bude po zahojení jeho jizva vypadat. Ovšem zkušený modifikátor dokáže na základě konzultace odhadnout, jaký typ jizvy může majitel skarifikace očekávat. Do kůže se dají řezat i velmi přesné geometrické motivy, ale právě na základě velmi individuálního hojení, které se může různit nejen člověk od člověka, ale i v rámci jedné skarifikace, nelze očekávat úplně dokonalou jizvu.
  • branding- tato modifikace nepaří v běžné populaci mezi rozšířené způsoby zdobení těla, ale v BDSM komunitě má své zastoupení. Vychází to z podstaty procesu- symbol se majiteli vypálí do kůže rozžhaveným železem. Ve světě BDSM se s touto modifikací setkáváme zejména jako s alternativou majitelského výžehu (farmáři a chovatelé hospodářských zvířat svoje zvířata dříve pálili železem- pro evidenci kusů jim vypaloval čísla, pro vyjádření původu zvířete se jim vypalovala chovatelská značka, obvykle iniciály chovatele nebo farmy) u lidí, kteří jsou v dlouhodobém partnerském vztahu a chtějí tímto způsobem vyjádřit hloubku jejich lásky a oddanosti.

U těchto tří trvalých způsobů je důležité mít na paměti, že jsou opravu trvalé. Tetování lze při troše snahy odstranit laserem, ale jizvu ani výžeh z kůže odstranit nelze, proto je nutné celý zákrok dobře zvážit, vhodně vybrat místo a objektivně zhodnotit, jestli tato ozdoba těla nemůže zasáhnout civilní život nežádoucím způsobem. Většina společnosti význam trojné monády nezná, ale pokud si ji člověk nechá zvěčnit na viditelném místě a třeba v rámci rodiny nebo pracovního kolektivu dojde o odhalení významu, může nastat mnoho nepříjemných situací, protože ačkoliv je společnost sama o sobě mnohem tolerantnější než tomu bylo v minulosti, BDSM si stále nese jisté stigma zvrácenosti. Může být velmi nepříjemné, nosit viditelný symbol ztvárněný přímo v kůži ve společnosti, která nemá pro tyto aktivity pochopení. Proto tady dvojnásob platí- dvakrát měř, jednou řež!