Subdrop, Topdrop aneb co jde nahoru…

Uděláte si na sebe s druhou polovičkou čas a strávíte hezký víkend na chatě, plný slin, slz a semene. Modřiny jsou hezkou připomínkou zábavy, ale další den si do práce přinesete ještě jeden následek – drop.

Drop se dostavuje po intenzivních S/M hrátkách. Podobné stavy mohou zažívat i adrenalinoví sportovci a další. I když termín drop uvidíte nejčastěji v kontextu Subdropu, dominantní protějšky jej také nejsou ušetřeny. Pokud sami na dropy netrpíte a po celodenních hrátkách prožijete další týden bez následků, gratulujeme, vyhráli jste loterii. Pro všechny ostatní ale zodpovídáme otázku…

Co vlastně je drop?

Hrátky jsou super, hrátky nás baví. Jedním z důvodů je reakce vlastního těla. Přívaly potěšení a energie jsou jen zamaskované přísuny hormonů – převážně adrenalinu, enkefalinu a β-endorfinu. Tyto všechny si tělo běžně dopřává po kapkách. Jakmile je ve hře omezení pohybu, bolest a vzrušení, prolomí se hráz a mozek sám sebe utopí v hormonech, aby změnil traumatický zážitek na příjemný. Cena, kterou za to zaplatíte, je tak něco jako daň za zábavu. Protože se hormony vytvářejí pomalu, chvíli potom, co přeteče přehrada, náhle vyschne hráz. Ve zkratce se dá drop nazvat silnou hormonální S/M kocovinou.

Co se s dropem dá dělat?

Vzít ho na procházku, na zmrzku a do kina. Pokud předem nemáte dispozici k hormonální nerovnováze, vaše tělo ji vyrovná samo, každé svým vlastním tempem. Někdo se z ní dokáže vyspat, někdo naopak má dva týdny dlouhou kocovinu. Příznaky dropů jsou individuální, ale většinou se projevují jako únava, nespavost, zapomnětlivost či úzkosti, drop může mít vliv i na jídelní návyky a projevy depresivnosti. Zotavení z dropu je těžké urychlit, ale je snadné jeho trvání prodloužit. Co dělat během dropu je uvedeno na konci článku, ale devět z deseti internetových subinek doporučuje procházky u řeky, večer ve společnosti sklenice vína a dobré knihy nebo si jít zacvičit.

Jak se Topy vůbec opovažují mít drop?

Vše zatím zmíněné ve článku se vztahuje převážně na submisivní partnery a jejich subdropy. Submisivní a masochističtí partneři během hrátek odhalují svoji zranitelnou část, pod což spadá i aftercare, následná péče. Během celé záležitosti spoléhají na stabilitu a zodpovědnost svého dominantního partnera. Na stejnou stabilitu spoléhá i dominant sám. Nedej bože, když má top machismo přístup, pak myšlenka na jeho vlastní psychické rozpoložení a jak se má postarat sám (či sama) o sebe je naprosto směšná.

Téma topdropů (či domdropů) není ještě dostatečně akademicky prozkoumáno, aby bylo možno určit, jestli se jedná o stejný jev jako subdrop, nebo zda tu jde o něco jiného. Během hrátek ale nedochází ze strany dominantního partnera ke stejnému emocionálnímu vypětí jako u jeho partnera/partnerky, stejné platí pro vystavení bolesti. Proto dominantní partneři často nevyčerpají svoje zásoby β-endorfinu, potřebného k emocionální rovnováze. Místo toho jsou ve hře prvky jako návaly stresu, který nabídnutá důvěra vyžaduje ke zvládnutí, stejně jako společenské programování. Ať už vás vzrušuje křičet někomu nadávky do obličeje a pak ho bít rákoskou, zatímco prosí o milost jakkoliv, málokdo odejde po takovém zážitku domů naprosto netknutý. Topdrop, stejně jako subdrop, není limitovaný jenom na sexuální aktivity, k jeho spuštění stačí pořádná spánková zábava nebo chvilka provazové bondáže.

K topdropu tedy skutečně dochází, nezávisle na tom, jak moc předstíráme, že ne. O síle jeho projevu se nejspíše nikdy nedozvíme, protože „chraň bože, aby o tom dominanti sami mluvili“. Což neznamená, že je důležitější než subdrop, všichni přece víme, že všechno je o submisivech! Ale možná není ani méně důležitý.

Nakonec pro vás máme slíbený seznam, jak se chovat během vašeho dalšího dropu. A protože seznamů typu co dělat s depresivní náladou je na internetech stovka a ještě něco navíc, prezentujeme seznam deseti projevů, co nedělat, když se z dropu chcete vzpamatovat co nejdříve.

Hydratace. Dostatečná hydratace je jedním z nejdůležitějších prvků veškerých BDSM aktivit a i vzpamatovávání se z jejich následků. Vysušený organismus se rychleji unaví, a rychleji si tak sáhnete na dno. Dbejte proto, abyste zůstali dobře hydratovaní nejméně 24 hodin předem.

Únava. Dostatek spánku a odpočinku před hrátkami vám jenom pomůže. Naopak nemá smysl pouštět se do náročných závěsů po celém dnu stresu a fyzické práce.

Jídlo. Podobně jako motor i lidské tělo potřebuje dobré palivo. Strava bohatá na vitamíny a minerály pomůže tělu rychleji doplnit zásoby hormonů a rychleji se vzpružit, předstíranou dávku endorfinů si můžete zařídit hříšnou čokoládou. Na druhou stranu – nahradit pevnou stravu kofeinem a nikotinem zatíží tělo ještě více.

Kontakt. Jestli je samota vrah, kontakt je natažená pomocná ruka. Dejte se do řeči s kolegou v práci, nebo svolejte gang a vydejte do velkoměsta. Empatie teď funguje ve váš prospěch, hlavně když jste s někým, kdo má nakažlivě dobrou náladu.

Aftercare. Občas se na internetu dočtete „Aftercare musí být vyjednána“. Jestli je to pravda, tak si ji vyjednejte. Obzvlášť pokud víte, že ji vyžadujete. Aftercare zmírní náraz z euforie do dropu. Může spočívat v masáži, večerním drinku nebo ozkoušeném mazlení po hrátkách.

Cvičení. Ve zdravém těle, zdravý duch. To neznamená uběhnout půlmaraton další den. Něco takového by naopak váš organismus ještě více vyčerpalo a regeneraci z dropu zpomalilo. Místo toho si jděte večer na půl hodiny zaběhat, to vám rozpumpuje krev a oživí adrenalinové žlázy.

Komunikace je klíč. Mluvte se svým partnerem o tom, jak se cítíte a co se s vámi dělo během hraní. Mluvení vám pomůže srovnat si věci v hlavě a přijít na to, jak to příště udělat ještě lépe. Navíc pak nejste na zvládání dropu sami.

Sebeobviňování. Ať jsou úmyslné nebo neúmyslné, modřiny na těle časem zmizí. Dokonce i drop nemá moc dlouhou životnost. Sebeobviňování ale může člověka požírat zevnitř měsíce i roky. Pokud se něco zvrtlo a vy jste udělali pro zajištění bezpečnosti vše, co šlo, pak je to sotva ideální, ale stát se to může každému. Pokud jste něco zanedbali, jak se z toho poučíte pro příště? Nehody se bohužel dříve nebo později stanou nevyhnutelně každému, utopit se v sebelítosti nepomůže ani situaci, ani vám.

Kultura. Kniha, kino, klub, činohra a muzeum. Ač se to nezdá, ponoření se do kulturního dění vás postaví na nohy, než stihnete říct Lístky na sen noci svatojánské na první balkón.

Zhodnocení. Cítit se mizerně je na nic, ale je to příjemná alternativa toho cítit se mizerně, a nevědět proč. Sedněte si, klidně si na pomoc vezměte tužku a deníček a celou svou situaci zhodnoťte. Možná se cítíte tak, protože jste nedostali dostatečnou aftercare, možná vás právě ranila smrt domácího zvířete. Když si srovnáte, proč se s vámi děje, co se děje, snáze se s tím vypořádáte dnes i příště.