Roztahování uší (2. část)

ČÁST DRUHÁ (1. část zde)

Komplikace s roztahováním

S roztahováním ucha se může objevit dost různých komplikací. Jelikož každé tělo je dost individuální, mohou být různá řešení. Seznámím vás s nejčastějšími problémy při roztahování uší a jejich včasným podchycením.

Blowout: Blowout je zjizvená tkáň, která vzniká rychlým roztahováním nebo natržením většinou spodní části ucha. Vypadá jako vyhrnutá kůže ze zadní nebo z přední strany tunelu. Tvoření blowoutu je docela časté a někdy i lidé, kteří roztahují pečlivě a pomalu se mu nevyhnou. V menším měřítku pozitivně prospívá k odstranění masírování lalůčku a stahování na menší velikosti, pokud je blowout větší, nedá se odstranit jinak, než chirurgicky.

Natržení nebo přetržení lalůčku: Natržení lalůčku vzniká při příliš rychlém roztahování, špatném materiálu, nečistotami pod šperkem nebo velkou vahou šperku. Pokud si natrhnete ucho, je lepší vyndat šperk, než se rána zahojí a nechat další tři týdny bez šperku. Jestli zjistíte, že vám v nějakém místě lalůček krvácí, vytáhněte opatrně šperk, omyjte lalůček teplou vodou a antibakteriálním mýdlem, osušte a namažte mastí Bepanthen plus. Opakujte dvakrát denně. Doporučuji nezalepovat a nechat lalůček dýchat, pokud pracujete v prašném prostředí, zalepte během práce náplastí. Přetržení nelze víc komentovat, pokud se to nechalo zajít takhle daleko, je něco hodně špatně. Samozřejmě se to dá zašít. V ČR bych na tohle doporučil Shemona ze studia Hell.

Dírka nechce povolit na větší rozměry: Tohle se občas stává, nikdo neví proč, ale dírka prostě nechce povolit. Kdysi se mi to stalo na 20mm, půl roku se mi nepodařilo ani kousek s tím pohnout, až po půl roce jsem to náhodou zkusil a šlo to najednou samo. Občas mi někdo vypráví, jak má obdobný problém a říkám na to jen, ať to opatrně zkouší a nikam nespěchá.

Ucho je suché: V kapitole výš jsem se zmiňoval o mazání. Tohle je jeden z důvodů. Lalůčky se prostě vysušují, chce to je jednou nebo dvakrát denně namazat. Když nebudete mazat, ucho bude praskat.

Bolí, pálí, řeže, otéká: Bolest, pálení a řezání jsou pocity, které se objevují, pokud roztahujete rychleji, než by ucho chtělo. Rozhodně nejsou přirozené a tělo se bude bránit. Těmito pocity vám dává najevo, že se mu to nelíbí. Pokud to budete ignorovat, někde se vám natrhne, napuchne, zjizví. Otok ucha může znamenat víc věcí. Prvně zkontrolujte, jestli na vás neleze nějaká nemoc, to bývá častou příčinou, pokud ne, může být příčinou rychlý roztah, natržený lalůček nebo alergie na materiál.

Alergie na materiál: Každý má své tělo a každé tělo může mít svojí alergii. Znám lidi, kteří mají alergii skoro na všechny materiály. Projev alergie je svědění, pálení, bolest a praskání lalůčku. Řešení je snad jasné. Zvolení antialergického materiálu.

Jak s roztahováním nad 25mm

U těchto velikostí už je dobré roztahovat opravdu jen výměnou šperků, popřípadě bondage páskou, ale velmi opatrně. Pokud budete dávat do svých uší plugy, časem se vám uši trochu povolí samy, plugy jsou o něco těžší než tunely. Zvýšenou pozornost bych dal na rovnání lalůčku ve šperku, tkáně už je dost a dá se různě překroutit nebo vyhrnout. Samozřejmě koukat na kvalitu materiálu a šperků, protože čím větší velikost máte, tím větší plocha se dá podráždit a poškodit při roztahování nebo jen neopatrnosti.

Doporučuju co nejméně sahat na uši v průběhu dne a na noc vyndávat určitě. Do velikostí 51mm mají většinou e-shopy šperky, nad tuhle velikost ovšem budete muset sáhnout po zakázkové výrobě, je o nějakou tu částku dražší, ale za krásu se platí.

Co dělat, když už roztažené ucho nechci?

Pamatujete, jak jsem na začátku psal, ať radši neroztahujete, pokud si nejste jistí? Tak v téhle kapitole vám přesně vysvětlím proč.  Tkáň na uších jde docela snadno roztáhnout a to opravdu do obřích velikostí, se stahováním zpět už to ale není tak lehké. Obecně se říká, že zhruba pod 10mm se ucho zatáhne zpět na normální dírku, ale to je dost individuální a myslím, že i když se ucho stáhne, těžkou náušnici si už do dírky sotva dáte, aniž byste nepohoršili lidi kolem. Pokud jste šperky vyndali, protože vás to přestalo bavit, o tom se ani nemusíme bavit, dostali jste na začátku varování.

Může se vám ale stát i ta nepříjemnost, že vás k tomuto nutí v práci, škole nebo vaše uši prostě protestují a vypadají hrozně. Stahovat na menší velikosti je hodně časově náročné. Když vyndáte šperky 50+ nečekejte, že budete mít staženo pod 20mm. Uši se dají samozřejmě zašít, nešel bych ovšem u nás k žádnému plastickému chirurgovi, protože s tímto zákrokem nemají skoro žádné zkušenosti. Vidí díru, chtějí ji zadělat, ale nejde jim vůbec o to, jak to bude potom vypadat.

Pokud ale nemáte peníze na takové zašití od zahraničních modifikátorů, kteří jsou o dost dražší, než plastici u nás, zkuste v Praze salon Hell.cz, kde se na tyto a mnohé jiné věci specializují. Konkrétně She-mon zašívá lalůčky, vypadají po zahojení jako předtím. Nebojte se je kontaktovat telefonicky nebo mailem na jejich stránkách.  Závěrem bych vám rád popřál do budoucna mnoho štěstí a radosti při roztahování vašich oušek, hodně trpělivosti, a pokud byste zde něco nenašli, rozhodně se nebojte mě kontaktovat a na cokoliv se zeptat. Rád odpovím na vaše otázky a poradím s problémy.

S pozdravem Mam0n