Nehleď na cenu, je to na celý život

Není dne, kdy by se stránky sociálních sítí zabývající se tématem bodytuningu neplnily debatami o cenách tetování v Česku. Množí se hádky o tom, jak je to či ono studio drahé, chlubení se rukávy za 500,-, či podpora tatérů amatérů, kteří si bez sebemenších obav nebojí za paskvil říct horentní sumu. Naopak kydání špíny na standardně ceněného tatéra či studio se stalo denním chlebem.

Pro diskutéry vděčné téma, ale jak je tomu doopravdy? Opravdu jsou česká studia finančně tak náročná?  Redakce PainArtu se rozhodla zjistit, jak jsme na tom v rámci Evropy. Můžete to brát jako bodytuningový DpainTest.

Předem upozorňujeme, že ceny za tetování jsou orientační. Přesná cena motivu je určená až po osobním jednání s tatérem. Uvedená suma je vyčíslena za hodinové sezení. Důležité je rovněž pochopit, že každý motiv na světě, ať už se jedná o lapač, nekonečno či opravdu propracovaný koncept, by měl zákazník se svým tatérem zkonzultovat. Nejpodstatnějším faktorem je samotný tatér, jeho úroveň a způsob práce. Na míru vytvářené návrhy se na ceně jistě projeví také. Mnozí se možná spokojí s „Frantou Flintou z Krmelína“, jiní fajnšmekři zase volí své milované ikony, ať to stojí, co to stojí.

Ceny podle státu

Rozhodli jsme se zjistit, jak se ceny pohybují v jedenácti státech Evropy. V Belgii, Dánsku, Česku, Francii, Irsku, Holandsku, Německu, Polsku, Rakousku, Rusku a Švýcarsku. Aby bylo srovnání co nejvíc představitelné, u každého státu uvedeme i průměrný čistý měsíční příjem (PČMP). Odpovědi na otázky ke mzdám se nám dostaly z finančního portálu Finance.cz. Mzdy jsou aktualizovány vždy k polovině roku 2016. Na otázky z daných států odpovídali členové komise CEN/TC 435, tedy obvykle tatéři a vyslanci tetovacích asociací.

V Belgii se ceny tetování pohybují od 2000 – 2600 korun za hodinu. PČMP zde činí téměř 61 tisíc korun. To Dánsko už nastavilo laťku výše, za hodinovku zde zaplatíte v přepočtu 5200 korun. PČMP okolo 78 tisíc. To Česko je na tom s platem podstatně hůř, zde je vykalkulován příjem na něco málo přes dvacet tisíc. Za hodinu u tatéra vysolíte od 1000 – 2500 korun.

Francouzští kohouti si měsíčně přijdou na 60 tisíc korun, hoďka v salónu pak vyjde na tři tisíce korun. V Irsku si vydělají 63 tisíc korun, za hodinovou seanci dají 2600 korun. Velmi podobně je tomu i v Holandsku. Kdyby Holanďané žili z PČMP, domů by si měsíčně odnesli něco málo přes 77 tisíc korun. Za hodinu bolesti pod rukou tatéra zaplatí stejně jako ve Francii. Naši sousedé z Německa se netají tím, že ačkoliv jsou za humny, jejich příjmy jsou několikanásobně větší. Bavíme se o sumě zhruba 63 tisíc. K cenám se vyjádřilo berlínské studio Tattoo Art. Tetování se zde průměrově za hodinu pohybuje okolo 2700. Jedná se však o individuální řešení. Jak prozradila tatérka Macha Romaniuk: „Některé ceny začínají na 500 euro, jiné na 250 euro, závisí to na mnoha faktorech.“

Trošku z jiného soudku jsou však ceny v Polsku. Překvapením těchto studií a celé scény je fakt, že se zde hrdě pořádají velice prestižní konvence. Chlubí se výbornými tatéry a jejich postavení na scéně je, nejen v Evropě, na předních příčkách. V Polsku si průměrně vydělají jen něco málo přes sedmnáct tisíc. Ceny tetovaček jsou však srovnatelné s Českem. Hodinka přijde na 1500 korun a výše. To rakouští mistři inkoustu jsou na tom stejně jako většina námi dotazovaných. Plat jde až k 65 tisícům a ceny hodinového sezení začínají na třech tisících.

Pro mnohé se stane překvapením i Rusko. Pro znalce a milovníky především stylu blackwork je Rusko Mekkou žánru. Platy zde průměrně vystoupají na neuvěřitelných deset a půl tisíc. Tentokrát jsme se zaměřili na studio Baraka v Saint Petersburgu.  Zde si za hodinové sezení zaplatíte v průměru okolo dvou tisíc korun. I přesto, že průměrný plat je zde nižší než v Číně, na tetování zde místní nešetří.

Za Švýcarsko se vyjádřilo studio Tartarus Ink. Zde se však berou ceny za tetování trošku rozdílně. Studio se vyjádřilo k cenám za celodenní sezení, které se pohybuje okolo třinácti tisíc za den. U menších motivů je studio schopno se přizpůsobit. Jak sami dodávají, ceny jsou závislé na složitosti a velikosti. Průměrný plat v zemi, kde na loukách tančí fialové krávy, je téměř 160 tisíc za měsíc.

U mnohých států jsou ceny překvapením, u jiných nikoliv. Důležité je však pochopit, že předmětem článku je pochopení, že tetování je umění na celý život, tvořené umělcem (v těch lepších případech) a člověk by se tedy neměl bát do něj investovat. A když to nebude jako ve Švýcarsku z jednoho platu, tak si prostě počkat. Přeci jen je lepší chlubit se celý život kvalitní kérkou, než faktem, že stála jen pětikilo. Alespoň tedy pro některé.