Roztahování uší (1. část)

ČÁST PRVNÍ

Úvodem bych se představil – jmenuji se Filip, uměleckým jménem Mam0n. S roztahováním svých uší jsem začal zhruba před šesti lety.

Po celou dobu, co roztahuji, mě nepříjemně překvapuje, až šokuje, jaké informace se dají nalézt všude na internetu. Je tu spousta návodů, jak špatně a nebezpečně uši roztahovat. To mě přivedlo k napsání tohoto článku.

Bohužel dnešním trendem je začít s roztahováním co nejdříve, co nejrychleji a s co nejlevnějšími šperky. Mnohdy i vším možným, co mají dotyční zrovna po ruce. Nejdříve se mi se svými potížemi svěřovali přátelé. Dnes mi o radu píšou už i neznámí lidé. Rozhodl jsem se tedy o bezpečné rady a návody na roztahování uší podělit s ostatními.

Varování před stupiditou

Pokud si opravdu nejste jistí, že chcete své ucho roztáhnout, nedělejte to. Není to o tom být cool a nejdrsnější z party, není to o spěchu a závodění, kdo bude mít v uchu větší otvor. Je to záležitost, která na vašem uchu zanechá trvalé následky; ať už se jedná o lehce vytahanou dírku, nebo o jizvu po zašití ucha.

Roztahování uší je hlavně o trpělivosti. Čím míň budete spěchat, tím lepší budou výsledky a tím víc bude vaše ucho v pořádku. Tkáň na lalůčku se roztahováním napíná, a tím se vlastně dostane do stadia dost podobnému čerstvě propíchlé dírce pro náušnici. Doporučená rychlost roztahování je proto jen1mm za měsíc. Myslím, že sami brzy zjistíte, že rychlejší postup nepřináší pocity příjemné. Pokud vám je roztahování nepříjemné, nebo vás dokonce bolí, děláte něco špatně. Buď roztahujete příliš rychle, nebo máte špatný materiál, či dokonce alergii na něj. Častou chybou je také špatné čistění lalůčku nebo šperku; ten může být i příliš těžký. To, že někomu pochybná metoda roztahování funguje a s uchem se nic nestalo, neznamená, že u vás to bude také tak. Uši máte sice dvě, ale je zbytečné něco neprověřeného zkoušet a riskovat tím zdravotní komplikace, což může znamenat i konec roztahování. Pokud se budete řídit níže uvedenými zásadami, budete mít uši pěkné a budete se s nimi moct pochlubit.

Co si pořídit, než začnu

V České republice se dobře daří e-shopům a kamenným obchodům se šperky a pomůckami k roztahování uší. Je třeba zdůraznit fakt, že pokud chcete mít hezké uši, neroztahujte ničím jiným než šperky k tomu určenými. Rozhodně se vyvarujte levných a nekvalitních typů. Dnes je na výběr spousta materiálů. Mně osobně se nejvíce osvědčilo dřevo, titan, teflon. Současně bych vám nedoporučoval silikon, akrylát a fimo hmoty. Ty poslední tři jsou pro roztahování opravdu nevhodné a nedoporučoval bych je ani do zahojených uší. Konkrétně silikonovými šperky se uši dají hned ze začátku pěkně znetvořit.

Můžete také zvolit různé druhy a tvary. Konkrétně roztahováky ve tvaru kolíku nebo šneku, závažíčka, tunely a plugy. Každý jednotlivý druh může vypadat jinak, podle použití a podle toho, co komu vyhovuje. Všechny tyto možnosti a druhy budou popsány v další kapitole.

Péče o ucho a odpočinek

Roztahování není jen o postupném vyměňování šperků za větší velikost, ale v neposlední řadě i o tom, jak o své uši pečujete, jak je necháváte odpočinout, o mazání a masírování lalůčku. První zásada péče, kterou je třeba dodržovat – jde hlavně o čistotu. Čím víc budete čistit šperky a omývat lalůček, tím méně budou uši protestovat. Další důležitou věcí je vyvážená strava a dostatek spánku. Tyto skutečnosti se dost podceňují, a možná se tomu dokonce zasmějete, ale neřekli byste, co všechno udělá vaše spokojené tělo pro regeneraci. Pokud budete věčně unavení nebo nebudete mít v těle důležité vitamíny, rozhodně se vám uši nebudou dobře hojit a bude se vám stávat, že se často natrhnou, aniž by k tomu byl mechanický důvod.

Pokud jste nemocní, může se stát to samé. Při nemoci vaše tělo bojuje s nákazou a celé lehce oteče, tedy i vaše uši natečou nebo se podráždí, popřípadě se i natrhnou. Je dobré pořídit si nějakou mast nebo olejíček. Mně osobně se nejvíc odsvědčila konopná mast, tea tree oil nebo jojobový olej. Do průměru otvoru 10 mm vaše uši mazejte před roztahováním nebo vkládáním šperku do ucha, od 10 mm doporučuju i masáž. Po celodenním nošení se lalůček špatně prokrvuje, zvlášť v místě úplně dole. Proto večer, než jdete spát, vytáhněte šperk z ucha, mastičkou nebo olejíčkem namažte lalůček a deset minut masírujte jemně mezi prsty. Po probuzení opakujte to samé, ale vložte o něco menší šperk, aby si ucho zvyklo, bude lehce stažené po několika hodinách volnosti. Až ucho povolí, dejte zpět šperk, který si přejete, ale nezapomeňte jej správně očistit. Masti nebo olejíčku používejte přiměřeně, aby lalůček nebyl celý upatlaný, ale jen lehce namazaný. Na příliš mastný lalůček se více chytají nečistoty a dostávají se i pod šperk, což může vést k podráždění nebo natržení. Čas od času je potřeba nechat ucho o pár milimetrů stáhnout. Když ucho stáhnete, trochu zregeneruje a může se utvořit více tkáně.

Roztahování

Před roztahováním si vždy dobře umyjte ruce antibakteriálním mýdlem. Pracujte čistýma rukama, nejlépe ve sterilních zdravotnických rukavicích. Pokud už máte zahojené dírky uprostřed lalůčků, můžete se vrhnout do roztahování. Pro úplný začátek bych doporučil roztahovák rovný nebo zahnutý. V dírce máte většinou klasickou náušnici o tloušťce 1,2 nebo 1,6 mm. Pokud máte velikost 1,2 mm, vyměňte ji za 1,6 mm. Není to velký rozdíl, takže by to mělo jít lehce. Jak už jsem psal, nejlepší je pokračovat tak o 1mm za měsíc. Vždy, když vytáhnete jeden roztahovák, umyjte si ucho antibakteriálním mýdlem, pořádně opláchněte a osušte. Poté je namažte mastičkou nebo olejíčkem a vložte roztahovák o 1mm větší. Ucho možná bude lehce napjaté a bude chvilku maličko pálit, může se to stát. Pokud ale tento pocit do 20 minut nepoleví, vytáhněte roztahovák ven a vraťte zpátky menší.

Časem se dostanete postupně až k 10mm průměru. Od tohoto okamžiku bych nedoporučoval používat roztahováky, ale vyměňovat šperky vždy o 1mm silnější. Stejný postup, jen místo roztahováku vkládáte šperk. (Doporučuju pohlídat, aby lalůček byl ve šperku pěkně rovně a nebyl zkroucený nebo přetočený.) Taková metoda se může zdát dost drahá. Ale některá studia v ČR nabízí za malou zálohu půjčování šperků a každoměsíční výměnu za větší.

Další metodou roztahu je bondage páska. Dá se sehnat v sexshopech, není moc drahá a dá se s ní docela dobře roztahovat, i když není nejideálnější. Neplést si ovšem s elektrikářskou páskou! Ta má úplně jiný materiál a ostré hrany, svým uším byste s ní hlavně ublížili. Šperk dobře omyjte a a pak jej omotejte páskou, např. dvakrát. Umyjte pořádně dírku v uchu, lalůček namažete a nasaďte šperk zvětšený omotanou páskou. Samozřejmě čím víckrát páskou omotáte, tím větší průměr budete mít.

Poslední metoda roztahování, kterou bych ale rozhodně nedoporučoval, je závažíčko. Roztahovat závažíčky se může zdát jednoduché a bezstarostné, ale většinou tím vzniknou jen komplikace v podobě ztenčování lalůčku. Závažíčko má nějakou váhu, leží jen v tom nejspodnějším a nejméně prokrveném místě lalůčku, a snižuje tak průtok krve, který je dost důležitý, neboť zabraňuje, aby dané místo lalůčku postupně neodumřelo. Závažíčka tedy doporučuji použít maximálně na krátkou chvíli, např. na fotku nebo jen na pár hodin jako ozdobu. Jakékoliv jiné postupy roztahování, než jsem uvedl, považuju za nevhodné nebo nebezpečné.

Pokračovat na 2. část článku